Jak se neotrávit při úklidu - aneb které kombinace čistících prostředků nejsou vhodné
.png)
Určitě se Vám už někdy stalo, že špína, které jste se snažili zbavit né a né pustit. Použili jste první přípravek - nic. Druhý přípravek - nic. Třetí přípravek - stále nic, ale Vám začalo být špatně. Gratuluji, právě jste se skoro otrávili.
Jaké z toho plyne ponaučení? Nemíchejte čistíci prostředky jejichž kombinace může být smrtelná. Víme, že rozlišit ty správné a nesprávně kombinace může být složité, a proto jsme si tu pro Vás připravili menší návod.
BĚLIDLO A KYSELINY
Nikdy nemíchejte bělidlo s čisticími prostředky na bázi kyselin. Bělidla často obsahují chlor, který se při kontaktu s kyselinou uvolňuje ve formě toxického plynu. To rozhodně není nic bezpečného. Vdechování chloru může způsobit silné dráždění dýchacích cest, kašel, potíže s dýcháním nebo podráždění očí. Ve vážných případech může mít i smrtelné následky. Typickým příkladem nebezpečné kombinace je smíchání Domestosu s přípravkem na odstraňování vodního kamene – tomu je třeba se za každou cenu vyhnout.
BELIDLO A ČPAVEK
Nikdy byste neměli kombinovat bělidlo a čpavek při úklidu jednoho místa. Jejich smícháním vzniká nebezpečná látka zvaná chloramin, která má podobné účinky jako chlor – může způsobit podráždění dýchacích cest, kašel a bolest na hrudi. Při vyšší koncentraci může být dokonce životu nebezpečný. Proto si dejte pozor zejména při používání čističů na sklo nebo okna, které často obsahují čpavek – nikdy je nemíchejte s bělidlem.
BĚLIDLO A ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY S OBSAHEM ALKOHOLU
Při kombinaci těchto dvou látek, tedy bělidla (na bázi chlóru) a čistíciho prostředku s alkoholem vzniká chemikálie, o které jste již určitě slyšeli - Chloroform. Ten sice nemá stejné účinky jako ve filmech, ale je i tak mimořádně nebezpečný. Výsledná látka sice nepůsobí hned, ale může silně podráždit dýchací cesty a je jedovatá. Z toho plyne jednoduché pravidlo: bělidlo nikdy nekombinujte s jinými přípravky než s obyčejnou vodou. Je to jedno z nejdůležitějších bezpečnostních doporučení, které byste si měli zapamatovat.
JEDLÁ SODA A KYSELINY
Kombinace jedlé sody s kyselinami, jako je například ocet, není vhodná. Obě látky mají své využití jak v kuchyni při vaření a pečení, tak při úklidu domácnosti – ovšem každá zvlášť. Při jejich smíchání dochází k prudké chemické reakci, během které vzniká šumění, ale výsledkem je převážně jen voda a sůl. Taková kombinace tak většinou postrádá praktický efekt. Navíc při míchání těchto látek v uzavřených nádobách hrozí nebezpečí výbuchu kvůli nadměrnému pěnění.
PEROXID VODÍKU A KYSELINY
Kombinaci peroxidu vodíku a octa je také vhodné se vyhnout. Použití peroxidu vodíku a octa se v některých případě doporučuje jako forma dezinfekce, je ale důležité aby se látky na povrch nanášely separátně a povrch se mezi jednotlivými kroky pečlivě otřel tak, aby nedošlo k jejich smíchání. Pokud by se přece jen spojily, může vzniknout kyselina peroctová, která je nejen toxická, ale také velmi agresivní a korozivní, což může způsobit další nežádoucí účinky.
ČISTIČE ODPADŮ
Možná to zní jako samozřejmost, ale stojí za to si to připomenout. Prostředky na čištění odtoků jsou velmi silné chemikálie, navržené k odstranění usazenin a ucpávek. Obsahují různé účinné látky s odlišným chemickým složením a mechanizmem působení. Právě proto je nezbytné vždy důkladně prostudovat návod a řídit se uvedenými instrukcemi. Tyto produkty se nikdy nesmí kombinovat! Směs koncentrovaných chemikálií může vést k uvolnění toxických plynů, které mohou být smrtelně nebezpečné, nebo dokonce vyvolat výbuch.
Závěrem bychom Vám doporučili si vždy pečlivě přečtětíst návod k použití čisticích prostředků, zkontrolujte složení a pokud chcete mít opravdu jistotu, čisticí prostředky nikdy nemíchejte!
Spoustě případů se dát předejít i tak, že budete používat ekologické čistíci prostředky jako například naši JEDLOU SODU nebo BÍLÝ OCET.
Vyzkoušejte naše produkty! :